Kredyt krótkoterminowy a długoterminowy – na jaki się zdecydować?

Powrót 23 maja, 2021

Decydując się na dodatkową gotówkę, mamy do wyboru kredyt krótkoterminowy oraz długoterminowy. Różnią się one nie tylko długością zobowiązania, ale również wielkością kapitału oraz wymaganiami banku. Na jaki kredyt warto się zdecydować?

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Czy banki do tej pory kojarzyły Ci się z długimi latami spłacania rat? Dzisiaj możesz porzucić to przekonanie. Coraz więcej instytucji decyduje się na wprowadzenie kredytów krótkoterminowych. Tym samym czerpią one inspiracje z firm pożyczkowych, które zdobyły zaufanie konsumentów, oferując chwilówki na niewielkie kwoty. Czym jest jednak kredyt krótkoterminowy?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt krótkoterminowy to zobowiązanie na niewysoką kwotę. Okres spłaty nie może być dłuższy aniżeli 12 miesięcy. Dłuższe kredyty są zaś nazywane średnioterminowymi oraz długoterminowymi. Pozwalają one rozłożyć zobowiązanie na większą ilość rat. Dzięki czemu możemy pożyczyć od banku wyższą sumę.

Kredyt krótkoterminowy czy długoterminowy?

Nie zawsze musimy się decydować na kredyt na wiele lat, aby sfinansować nasze plany oraz marzenia. Z pomocą przychodzi nam kredyt krótkoterminowy. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji, jaki produkt wybrać.

Zasadniczą kwestią, jaką musimy rozważyć, jest potrzebny kapitał. Potrzebujemy 4 tysięcy na niezapomnianą przygodą czy 100 000 tysięcy na nowy samochód? Jest to bardzo ważne, ponieważ kredyt gotówkowy możemy wziąć na niewielką kwotę. Najczęściej jest to kilka tysięcy złotych. Dzięki temu bank ma większą pewność, że spłacimy pożyczoną sumę w terminie.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest cel. Podpisanie umowy o długoterminowy kredyt w banku może wiązać się z podaniem jego celu w umowie. Tak dzieje się w przypadku kupienia domu, gdzie nieruchomość jest zabezpieczeniem dla banku.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy  się na kredyt krótkoterminowy, czy długoterminowy, pamiętajmy, że wiąże się on ze sprawdzeniem naszej zdolności kredytowej. Instytucja spojrzy nie tylko na nasz dochód, ale również na formę zatrudnienia, staż pracy, a nawet stan cywilny. Jak widzimy, decydując się na kredyt krótkoterminowy, czy długoterminowy, każdy szczegół jest ważny.

Kredyt krótkoterminowy a pożyczka

Czytając definicję kredytu krótkoterminowego, do głowy mogła przyjść nam pożyczka, udzielana przez firmy pozabankowe takie jak LendOn.pl. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ banki zaczerpnęły taką ideę właśnie od pożyczkodawców. Na co się zatem zdecydować, kredyt krótkoterminowy czy pożyczka?

Ostateczny koszt obu produktów może być bardzo podobny. Pamiętajmy bowiem, że maksymalna kwota odsetek oraz opłat dodatkowych jest taka sama zarówno dla kredytu, jak i pożyczki. Dlatego nasze finanse nie odczują różnicy.

Zmianę poczujemy jednak w przypadku wymagań, jakie będziemy musieli spełnić. Jak już zostało powiedziane, banki oczekują dobrej zdolności kredytowej, stabilnej pracy oraz stałych dochodów. Nie każda osoba może jednak spełnić te kryteria. Na szczęście ma ona wybór. Z pomocą przychodzą pożyczki.

Krótkoterminowa pożyczka charakteryzuje się tak niższymi wymaganiami niż kredyt krótkoterminowy. Dlatego jest ona dostępna również dla osób pobierających zasiłek oraz bez zdolności kredytowej. Warto mieć te uwagi w pamięci, aby wiedzieć, na jaki produkt się zdecydować i pożyczyć pieniądze na wybrany cel.