Ekonomia na co dzień

Zarabiać pasywnie – część I. Online.

Niejednokrotnie czytając prasę ekonomiczną wpadło nam gdzieś przy okazji określenie dochód pasywny. Pojęcie zyskujące od pewnego czasu na znaczeniu i popularności w kontekście budowania stabilności materialnej i domowych budżetów. Czym jest dochód pasywny? Najprościej oznacza dochód bez stałego angażowania własnej pracy. Dochód pasywny otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski, przez określony czas. Osoby osiągające dochód pasywny bez wkładu własnej pracy zwykło określać się rentierami.

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Dochód pasywny jest doskonałym sposobem na zarabianie (dorabianie), jeśli tylko będziemy w stanie zainicjować stosowne działania. Metod jest wiele i wciąż ich przybywa. Niektóre wymagają pewnych nakładów czasu i pracy, inne czysto materialnych inwestycji, a jeszcze inne dobrego pomysłu i trafienia w nie do końca wyeksploatowany dotąd obszar. Przemyślany dobrze koncept i zaangażowanie mogą jednak zrekompensować włożony wysiłek z nawiązką. W efekcie możemy liczyć na stały dopływ pieniędzy, bez dodatkowych nakładów z naszej strony. Co zatem wybrać z długiej listy możliwości, jakie daje nam rynek i rosnące portfolio ofert? Wszystko zależy od naszyć szeroko pojętych zasobów, możliwości zaangażowania na starcie i czasu, w którym dochód pasywny chcemy osiągać.

Do wyboru do koloru

Zarabianie na reklamach

W dobie popularności blogów, vlogów, kanałów youtube itd., zarabianie na umieszczaniu reklam stało się naturalnym elementem znakomitej liczby stron z kontentem cieszącym się zainteresowaniem internautów. Wydaje się, iż jest to jeden z najprostszych sposobów poprawiania budżetu domowego, o ile naturalnie jesteśmy w stanie coś ciekawego światu zaprezentować. Dbałość o poziom dostarczanej treści przekłada się w rezultacie na wielkość ruchu na stronie, a to z kolei na nasze dochody. Podobną aktywnoścą opierającą się na wielkości generowanego zainteresowania i ruchu jest…

Sprzedaż kursów, e-book’ów i abonamentów na dostęp do treści płatnych

W sytuacji, gdy wolumen zainteresowania dostępnymi na naszej stronie treściami będzie wystarczająco duży, warto zainteresować się współpracą z wydawcami oraz firmami dostarczającymi wszelakiego rodzaju interesujące kursy on-line. Niewielki banner umieszczony w odpowiednim miejscu, wyświetlający kontekstowo stosowne reklamy może przynieść zadziwiająco dużo (finansowej) satysfakcji. Poziom konwersji, a więc przejścia do witryny firmy reklamującej się na naszej stronie nie musi być natychmiast wysoki, nimniej jednak budując kontent w porozumieniu z dostawcą reklamy uzyskać możemy zadowalające wyniki. Bardzo zbliżonym modelem działania jest…

Sprzedawanie linków afiliacyjnych oraz artykułów

Aktywność polegająca na udostępnianiu za stosowną opłatą linków w obrębie naszej strony oraz zamieszczanie tekstów (również płatnych) stanowiących promocję danej firmy lub też jej produktów. Oczywiście, i w tym przypadku nasza strona winna posiadać odpowiednio duży traffic (ruch) przychodzący. Kolejnym podobnym rozwiązaniem, nie mniej jednak wymagającym sporo więcej wysiłku i nieco zaangażowania finansowego jest stworzenie…

Porównywarki produktów i usług

Doskonałym przykładem mogą być tu porównywarki finansowe, zarówno te proponujące chwilówki, linie kredytowe oraz refinansowanie pożyczek, jak i te prezentujące kredyty, lokaty i możliwości inwestycyjne. W przypadku porównywarki zarabiamy na umieszczaniu na jak najwyższej pozycji produktów firmy, która oferuje najlepsze stawki. Formuła zbliżona nieco do wyszukiwarki Google.

Programy partnerskie i marketing sieciowy (MLM)

Promując w ramach zamieszczanych linków i polecając artykułami produkty, czy też usługi firm trzecich, jesteśmy w stanie czerpać dochód z prowizji od ‘kliknięć’ lub sprzedaży. Naturalnie świadomość, iż na naszym blogu opisującym piękno Mazur pojawił się tekst o cudownej maści na porost włosów może nie być do końca budująca, natomiast ewentualne przełożenie na zysk zrekompensuje nam brak komfortu. Warto jednak pamiętać, że przy zalewie różnego rodzaju wątpliwej treści i jakości reklam, dobrze zamieszczać na stronie te, które korespondują z jej generalnym przesłaniem. Teksty, infografiki i filmy, które tworzymy powinny dawać wyraz naszej pasji i zamiłowaniu. Ich formuła powinna również stwarzać dla odbiorcy poczucie prawdziwości przekazu.

Zdjęcia

Dzięki smartfonom i ogromnej dostępności wszelakiego rodzaju aparatów i kamer, wszyscy niemalże dokumentują otaczający ich świat. Zdjęcia i filmiki trafiają hurtem na portale społecznościowe. Są wśród nich doskonale przygotowane materiały, przyciągające wzrok i pozwalające się cieszyć ich estetyką. Co więc stoi na przeszkodzie temu, aby pstrykając kolejne fotki nie umieścić ich na portalach pozwalających zarabiać dzięki ich sprzedaży? Jedno dobre zdjęcie może znaleźć nabywców wielokrotnie, toteż warto podejść do tematów fotograficznych będących na fali w sposób biznesowy.

Pozyskiwanie i sprzedaż domen internetowych

To niezupełnie nowa forma aktywności zapewniającej niejednokrotnie całkiem dobre zyski, polegająca na wyszukiwaniu wartościowych domen i późniejszej ich odsprzedaży zainteresowanym firmom. Dlaczego jest to ciekawe zajęcie? Wymaga nieco zaangażowania w obszar, który zmienia się dynamicznie, jak żaden inny. Codziennie powstaje wiele internetowych biznesów spośród których duża grupa nie chce rozpoczynać pozycjonowania stron od kompletnego zera. Dzięki temu, posiadając wartościowe domeny z dobrą historią jesteśmy w stanie spieniężyć je sprzedając zainteresowanym firmom.