Na czym polega upadłość konsumencka?

Powrót 28 lutego, 2022

Upadłość konsumencka pozwala na uwolnienie się od długów i rozpoczęcie życia od nowa. Ma ona jednak swoje konsekwencje i nie każdy może z niej skorzystać. Sprawdź, na czym polega upadłość konsumencka i z czym się ona wiąże.

Czym jest upadłość konsumencka?

Kiedy osoba fizyczna popada w długi, nie zawsze jest w stanie je spłacić. Może się wtedy spodziewać windykatora, a w późniejszym etapie – komornika. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przerywa bieg postępowania egzekucyjnego i pozwala na całkowite oddłużenie.

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i mają poważne zadłużenie. Może z niej skorzystać każdy raz na 10 lat, o ile zadłużenie nie wynika z zobowiązań alimentacyjnych, odszkodowania, grzywny sądowej czy zadośćuczynienia.

Upadłość konsumencka – na czym polega?

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie wyjścia z długów i rozpoczęcia nowego życia. Pozwala ona przywrócić normalne warunki życiowe i zatrzymuje bieg postępowania windykacyjnego.

Na czym polega upadłość konsumencka w praktyce? Aby ją ogłosić, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Taki dokument powinien zawierać informacje o:

  • wykazie majątku
  • liście wierzycieli i długów
  • dowody potwierdzające brak wypłacalności

Wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd, jeśli ten przychyli się do wniosku. Kolejnym etapem jest pojawienie się syndyka, który odpowiada za postępowanie upadłościowe w trybie uproszczonym lub ogólnym.

Majątek wnioskującego staje się wtedy tak zwaną masą upadłościową. Syndyk zaś zajmuje się sprzedażą ją, co pozwala na spłacenie częściowe lub całkowite długów wobec wierzycieli.

Następnie sporządzany jest plan spłaty, w trakcie którego dłużnik przekazuje ustaloną kwotę na rzecz swoich wierzycieli. Po jego realizacji ma miejsce całkowite oddłużenie.

Istnieje możliwość umorzenia długów przez sąd, nawet kiedy dłużnik nie zrealizuje planu. Dzieje się to jednak tylko w razie szczególnych okoliczności, które uniemożliwiają spłacenie długów.

Co zmieniła nowelizacja ustawy o prawie upadłościowym?

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej nieustannie się zmieniają. Ostatnia nowelizacja weszła w życie 24 marca 2020 roku. Co takiego zmieniła? Na czym polega upadłość konsumencka teraz?

Bez dwóch zdań, nowe przepisy znacznie ułatwiły procedury związane z upadłością konsumencką. Z tego powodu liczba nowych zgłoszeń znacznie się powiększyła. Szacuje się, że w samym tylko 2020 roku upadłość zgłosiło o 64,5% więcej osób nieprowadzących działalności gospodarczej w porównaniu do 2019 roku.

Co zmieniała nowelizacja? Do tej pory nie było możliwe, aby sąd rozpatrzył wniosek, kiedy dłużnik doprowadził do powstania lub zwiększenia zadłużenia ze swojej winy. Przyczyna upadłości konsumenckiej jest weryfikowana dopiero na etapie właściwego postępowania i ustalania planu spłaty.

Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie większej informatyzacji, a także uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych, do którego trafiają postępowania upadłościowe. Pomoże to przyśpieszyć procedury i ułatwić unormowanie sytuacji dłużników, którzy zdecydowali się na ten krok.

Na czym polega upadłość konsumencka? Podsumowanie

Na upadłość konsumencką warto się zdecydować, kiedy długi przewyższają wartość majątku. Nie powinieneś decydować się na nią zbyt pochopnie. Pamiętaj bowiem, że w trakcie postępowania tracisz swój majątek i musisz realizować plan spłaty. Jest to ostateczne wyjście, kiedy inne sposoby na pozbycie się długów nie były skuteczne.