Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Powrót 28 lutego, 2022

Zaskoczył Cię komornik? Nie masz środków na spłatę zadłużenia? Nie wiesz nic o żadnym długu? Sprawdź, na czym polega postępowanie egzekucyjne i kiedy masz prawo zablokować komornika.

Czym jest umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Do postępowania egzekucyjnego dochodzi wtedy, kiedy Twoje długi są nieuregulowane przez dłuższy czas. Komornik pojawia się zaś, gdy windykator nie zdołał odzyskać należności Twojego wierzyciela i sprawa trafiła do sądu.

Kiedy sąd podjął decyzję o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego, możesz spodziewać się komornika, którego celem jest przejęcie Twojego majątku w celu spłaty długu. Istnieje jednak szansa na umorzenie postępowania egzekucyjnego. Co to jest?

O umorzeniu postępowania egzekucyjnego można mówić wtedy, kiedy istnieją przesłanki do tego, czy proces jest zasadny. Niekiedy możesz nie wiedzieć, że masz dług na koncie lub nie masz majątku, jaki mógłbyś przekazać. Masz wtedy prawo ubiegać się o umorzenie części lub całego postępowania egzekucyjnego.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Najczęstszym powodem umorzenia postępowania egzekucyjnego jest brak majątku dłużnika. Kiedy nie posiadasz wystarczających środków na koncie i nie masz też nieruchomości oraz innego majątku, komornik nie ma jak ściągnąć z Ciebie należności.

W takiej sytuacji egzekucja komornicza jest bezskuteczna, a komornik może sam wydać postanowienie o umorzenie postępowania. Tak samo dzieje się, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką, a jego dług zostaje odsprzedany.

Zawieszenie egzekucji komorniczej

Do umorzenia postępowania egzekucyjnego dochodzi również wtedy, kiedy jest ono zawieszone od 6 miesięcy na wniosek wierzyciela. Kiedy ten go nie podejmie w tym czasie, komornik ma prawo umorzyć całe postępowanie.

Czym jest zawieszenie a umorzenie? Jest między nimi kilka różnic. W trakcie zawieszenia postępowania egzekucyjnego dokonane wcześniej czynności przez komornika są dalej w mocy. Nie może on jednak podejmować nowych działań.

Umorzenie egzekucji a fikcja doręczenia

Nierzadko ma miejsce sytuacja, że pismo o rozpoczęciu postępowania trafia na nieodpowiedni adres. W takiej sytuacji wierzyciel ma obowiązek poprosić komornika o to, aby ten przekazał pismo na właściwy adres. To wierzyciel zaś odpowiada za ustalenie prawidłowego adresu dłużnika.

Jeśli pisma sądowe do Ciebie nie docierały z powodu błędnego adresu podanego przez wierzyciela, a komornik rozpoczął już czynności bez Twojej wiedzy, masz prawo się odwołać i napisać skargę.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego. Podsumowanie

Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie jest tym samym, co umorzenie długów. Jeśli wciąż zalegasz wierzycielowi, pozostajesz dłużnikiem. Tym samym ma on prawo do tego, aby na nowo rozpocząć postępowanie egzekucyjne.

O wiele prościej jest zatem nie doprowadzać wcale do takich sytuacji. Chociaż łatwiej się mówi niż, robi, zachowanie rozsądku w kwestii finansów jest kluczowe. Jeśli zatem potrzebujesz wziąć kredyt lub pożyczkę, skorzystaj z oferty sprawdzonych firm, gdzie możesz liczyć na dobrą propozycję. Ponadto upewnij się, że masz środki, aby oddać pożyczoną kwotę i uniknąć odsetek czy postępowania komorniczego.