Styl życia

Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Skrzący się za oknem śnieg, mróz, przystrojona choinka, świąteczny obrus, opłatek i kolędy. Taki obrazek polskich Świąt Bożego Narodzenia jest tym, którego co roku oczekujemy. Nic w tym dziwnego, albowiem jeszcze niedawno śnieg towarzyszyszący tym szczególnym świętom potrafił stworzyć bajkową i niezapomnianą atmosferę. Polskie święta są zazwyczaj rodzinne i obfite w niezwykłe dania towarzyszące tej właśnie okazji.

Podobnie, święta obchodzone są w większości krajów naszego kręgu kulturowego. Choć naturalnie istnieją pewne różnice. Wynikają one zazwyczaj z faktu, w jaki sposób postrzegane są w danej społeczności przesłanki religijne.

Francja

Historycznie i tradycyjnie katolicka Francja rozpoczyna świętowanie już 5 grudnia, czyli w dzień poprzedzający Mikołajki. Francuzi bardzo lubię Wigilię, która jest wyjątkowym dniem w czasie świąt. Pasterka – msza, którą w Polsce celebrujemy zawsze o północy – we Francji ma zupełnie inne znaczenie. To zwykła msza, która odprawia się w różnych kościołach o różnej porze. Może to być 19, 22 albo jeszcze jakaś inna godzina. Jedynie w wielkich, słynnych katedrach tradycyjną pasterkę odprawia się o północy. Francuskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Gwiazdor. W przypominającym ubiór naszego Mikołaja w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia przynosi prezenty. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg, langust czy krewetek, a także wędzonego łososia, typowo francuskiego rarytasu, czyli pasztetu z kaczych wątróbek (foie gras), indyka w kasztanach oraz buche de Noel. To tradycyjny, znany we Francji od wieków deser, który w kształcie przypomina gałąź drewna.

Holandia

O ile święta obchodzone są przez Francuzów niezwykle uroczyście, o tyle w Holandii traktowane są jako dni wolne od pracy. Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się postawieniem w domu prawdziwej choinki. Zazwyczaj zaraz po 5 grudnia, czyli Mikołajkach. W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu kościołach można się wybrać na specjalne msze z koncertami. W niektórych miastach otwierają się jarmarki świąteczne, gdzie można napić się grzanego wina i zaopatrzyć w różne świąteczne drobiazgi – od bombek na choinki po upominki dla najbliższych. Holendrzy mają także swojego Świętego Mikołaja, który podróżuje statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu każdej zimy i przywozi ze sobą worek z prezentami dla dzieci. Okres jego podróży jest celebrowany najhuczniej. Zwieńcza go wigilia urodzin Świętego Mikołaja, czyli dzień 5-go grudnia. W pierwszy dzień świąt zasiada się do udekorowanego w kolorach bieli, zieleni i czerwieni stołu, by zjeść uroczysty posiłek składający się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka. Do tego obowiązkowo serwowany jest świąteczny chleb tzw. Kerstbrood.

W Holandii nie ma wieczerzy wigilijnej, postu, ani prezentów pod choinką, ponieważ Święty Mikołaj – Sinterklaas, obdarował szczodrze dzieci już 5 grudnia. W tym szczególnym dniu mali Holendrzy wystawiają swoje buciki w oczekiwaniu na słodycze i prezenty. Otrzymają je w zamian za sianko, które zostawią dla białego konia Świętego Mikołaja.

Ostatnią tradycją, która w Polsce mogłaby wywołać spore zdziwienie, jest wspólne palenie choinek na początku nowego roku (kerstboomverbranding). Początki tego zwyczaju sięgają czasów przedchrześcijańskich, kiedy to na koniec roku rozpalano i gaszono ogniska. Następnie rozpalano ogień ponownie, aby ogłosić nadejście nowego roku i dłuższych dni.

Hiszpania

Obchody świąt w Hiszpanii rozpoczynają się również stosunkowo wcześniej, bo już 8 grudnia. Wraz z dniem święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Sewilli odbywa się widowiskowa ceremonia Baile de los Seises. Na ulicach odbywają się w tym czasie tańce w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Domy i ulice przyozdabiane są kolorowymi światełkami. Jednym z pielęgnowanych przez nich zwyczajów jest przygotowywanie na początku grudnia małej Szopki Bożonarodzeniowej (Belén), którą zwykle reprezentują figurki Świętej Rodziny oraz żłób z Dzieciątkiem Jezus. W tradycji hiszpańskiej bożonarodzeniowej ważne miejsce ma oczywiście choinka (árbol de Navidad), na której zawieszane są tak jak u nas ozdoby: bombki, lampki i gwiazda betlejemska. Jako typową potrawę towarzyszącą podczas Wigilii w Hiszpanii, uznaje się pieczonego indyka (pavo al horno). Jest on nadziewany wieloma dodatkami, jednymi z najpopularniejszych nadzień są bekon, owoce (jabłka, śliwki), pieczarki, a nawet trufle i orzeszki pinii. Popularna jest również pieczona jagnięcina z ziemniakami pokrojonymi w długie paski przypominające pajdy chleba (Cordero asado con patatas panadera). Ogólnie rzecz biorąc – je się bardziej wykwintne dania, takie które muszą smakować wszystkim domownikom. Bardzo popularne wśród dań wigilijnych w Hiszpanii są potrawy z ryb i owoców morza. Dzień Bożego Narodzenia w Hiszpanii (25 grudnia) to święto, które również wypada spędzić w rodzinnym gronie. Głównym zwyczajem jest bożonarodzeniowy obiad. Po jego zakończeniu składane są wzajemnie życzenia szczęścia. W odróżnieniu od polskiego zwyczaju prezentów nie otrzymuje się w Wigilię, lecz dopiero 25 grudnia.

Włochy

Włosi z kolei podchodzą do świętowania Bożego Narodzenia w inny nieco sposób. Rozpoczynają ten radosny czas już w pierwszą niedzielę Adwentu, gdy do Wigilii Bożego Narodzenia pozostają jeszcze 4 tygodnie. Organizują wówczas pełne zabawy i muzyki jarmarki świąteczne. Okres świąteczny rozpoczyna się 24 grudnia i kończy 6 stycznia. Składa się z 4 dni świątecznych: 24.12 la Vigilia (Wigilia), 25.12 il Natale (Boże Narodzenie), 26.12 Santo Stefano (Św. Szczepana w Polsce) oraz 06.01 l’Epifania (Święto Trzech Króli) i Befana (brak odpowiednika w Polsce). Świętowanie rozpoczyna się od uroczystej kolacji wigilijnej w której uczestniczy cała rodzina, a następnie gra się w karty lub tombolę albo od razu przechodzi do wymiany prezentów. W niektórych rejonach bywa tak, że otwieranie otrzymanych prezentów następuje dopiero po pasterce. Po powrocie z kościoła wszyscy składają sobie wzajemnie życzenia, otwiera się przy tym butelkę szampana lub wina. Zarówno kolacja wigilijna jak i obiad pierwszego dnia świąt składa się z wykwintnych potraw przygotowywanych specjalnie na tę okazję. W wigilię na stole przeważają potrawy postne, ryby i warzywa smażone lub duszone. Kolacja składa się z 13 dań, o jedno więcej niż w Polsce. Z kolei na obiad świąteczny, który ma charakter rodzinny, serwowane są wykwintne dane mięsne.

We Włoszech wolne od pracy są tylko dni 25 i 26 grudnia oraz 6 stycznia. Włosi hołdują tradycji budowania szopki bożonarodzeniowej. Nawiązując jednak do tradycji obecnej w innych krajach, ubierają także choinki. W Rzymie w wigilijny wieczór na placu Świętego Piotra uroczyście odsłaniana jest tradycyjna szopka. To zwyczaj wprowadzony przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku.

Szwecja

W Szwecji uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczynają się od obchodów Dnia Świętej Łucji 13 grudnia.. Szwedzi obchodzą to święto bardzo uroczyście. W pierwszą niedzielę adwentu zapala się pierwszą adwentową świeczkę w świeczniku, który zazwyczaj samemu się dekoruje mchem i błyskotkami albo suszonymi owocami.
Większość szwedzkich rodzin spędza ten dzień na pieczeniu z dziećmi ciastek typu lussebullar (bułeczki z szafranem) i pepparkakor (pierniczki) oraz dekorowaniu domów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zapala się wtedy specjalne gwiazdy i świeczniki w oknach. Prezenty przynosi Święty Mikołaj, czyli Jultomte podobnie, jak ma to miejsce w Polsce, tuż po kolacji wigilijnej. Podczas szwedzkiej Wigilii je się bardzo dużo: szynkę, przyrządzone na różne sposoby śledzie (zawsze domowej roboty), łososia i kilka innych rodzajów ryb. Do tego małe kiełbaski, domowej roboty, różne zapiekanki typu Janssons frestelse oraz pasztety. Odmiennie natomiast traktowana jest pasterka. Szwedzi nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę, a nieliczni wierni idą do Kościołów w świąteczny poranek. Według jednak tradycji, każdy, kto zjawi się tego dnia w domu, musi zostać ugoszczony. Tradycyjnymi świątecznymi posiłkami jest ryżanka zwana risgrynsgr z cynamonem i migdałami, ryby oraz grzane wino Glögg.

Australia

W Australii Święta Bożego Narodzenia przypadają w czasie letnich wakacji. Okres adwentu nie jest raczej znany mieszkańcom kontynentu, natomiast przez cały grudzień odbywają się imprezy świąteczne. Dekoracje świąteczne pojawiają się wraz choinkami już od 1 grudnia. Mikołaj przybywa do australijskich dzieciaków 25 grudnia na desce surfingowej. W zaprzęgu ma delfiny lub kangury do tego wszystkiego ubrane ma shorty, koszulkę z krótkim rękawem i obowiązkowo klapki. Oczywiście, anglosaskim zwyczajem wpada przez komin, wypija mleko i pożera ciasteczka. Przynosi też prezenty 😊. Australijczycy bardzo lubią się spotykać w mieście na wspólnym kolędowaniu przy świecach, które nazywają Carols by Candlelight. To dobry czas na relaks, surfing, jazdę na rowerze, żeglowanie i grillowanie ze znajomymi i rodziną. Najbardziej australijskie dania to pieczony indyk lub szynka, a na deser puding ze śliwkami. Ale tak naprawdę wszystko zależy od rodzinnych tradycji, bo Australia to kraj wielu tradycji. Jedni upieką indyka, ale inni ulepią pierogi. Nie ma dwunastu dań, a większość podaje się na zimno. Często, lunch świąteczny to tradycyjne, australijskie barbecue z kiełbaskami i sałatką coleslaw.

Chiny

Święta w Chinach określa się mianem Shengdan Jie, czyli Święta Czcigodnych Urodzin. Obchodzi je niewielka liczba chrześcijan, dlatego nie są to dni wolne od pracy. Tradycja bożonarodzeniowa jest jednak obecna, choć bardziej komercyjnie. Chińczycy przyozdabiają swoje domy, ubierają choinki, robią kolorowe łańcuchy z papieru i wręczają drogie prezenty. Dzieci wierzą w Shengdan Laoren, czyli lokalnego Świętego Mikołaja. Tak jak w innych państwach, pojawia się w galeriach handlowych i na ulicach. Odwiedza także dzieci, które oczekują na swoje prezenty, wywieszając skarpety na drobiazgi. W Wigilię rodziny spotykają się w restauracjach, a potem idą bawić się w klubach lub przy karaoke. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją w Chinach jest wręczanie sobie nawzajem jabłek. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (平安夜, Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (苹果, píngguǒ). To sprawiło, że owoce te stały się symbolem świąt bożonarodzeniowych w Chinach.

Etiopia

Tradycje święta w Etiopii obchodzone są według starożytnego kalendarza juliańskiego, dlatego święto Bożego Narodzenia przypada na 7 stycznia. Święto nazywa się Genna lub Lidet.

Przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła. W trakcie nabożeństw kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Tradycyjną potrawą jest pikantny gulasz z mięsa drobiowego podawany z lokalnym pieczywem o nazwie indżera. . Ucztom towarzyszy tedż, czyli napój alkoholowy na bazie miodu. Święto poprzedzone jest trwającym 43 dni postem. Do bożonarodzeniowych tradycji należy również genna, czyli gra w coś w rodzaju hokeja na trawie. Według legendy, w noc narodzin Jezusa właśnie w ten sposób mieli spędzać czas pasterze w Betlejem. Genna to również najbardziej popularna nazwa Świąt Bożego Narodzenia.

Kwota
0 ZŁ+

 

OKRES SPŁATY POŻYCZKI TO 30 DNI

  • Termin spłaty
  • Prowizja
    464.70
  • Oprocentowanie
    17.70
  • Do spłaty
    3482.40
  • RRSO
    514 %

Dodaj kod rabatowy

×
Formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego

KIM Finance Sp. z o.o.

  1. Imię, nazwisko (nazwa) i adres (siedziba) kredytodawcy lub pośrednika kredytowego
Kredytodawca: KIM Finance Sp. z o.o.
KRS 0000600780, REGON 363690880, NIP
7010545986
ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Adres: ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Numer telefonu: +48 22 388 64 44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl, www.lendon.com.pl
POŚREDNIK KREDYTOWY: CREAMFINANCE POLAND Sp. z o.o.
Adres: Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa
Numer telefonu: +48 22-388-64-44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl,
www.lendon.com.pl

 

  1. Opis głównych cech kredytu
Rodzaj kredytu Pożyczka na dowolny cel konsumpcyjny
Całkowita kwota kredytu
Maksymalna kwota/suma (jeżeli nie przewidziano
maksymalnej kwoty) wszystkich środków pieniężnych, które zostaną Panu/Pani
udostępnione
{Loans.Amount} PLN
Kwotę pożyczki ustala się, uwzględniając regularne
dochody, bieżące zobowiązania kredytowe oraz historię kredytową.
Terminy i sposób wypłaty kredytu
W jaki sposób i w jakim
terminie otrzyma Pan/Pani środki pieniężne
Pożyczka wypłacana jest Pożyczkobiorcy przelewem na Rachunek Bankowy Pożyczkobiorcy niezwłocznie,
przy czym nie później niż w terminie 4 dni roboczych od momentu przesłania Pożyczkobiorcy informacji
o przyznaniu Pożyczki.
Czas obowiązywania umowy Pożyczka została udzielona na {Loans.Term} dni. Umowa Pożyczki zawarta jest na czas
określony do dnia spłaty Całkowitej Kwoty Pożyczki wraz z należnymi odsetkami, opłatami i prowizjami
wynikającymi z Umowy Pożyczki.
Zasady i terminy spłaty kredytu Pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić kwotę Pożyczki, powiększoną o Prowizję i Odsetki kapitałowe,
wynikające z Umowy Pożyczki, poprzez wpłatę wymagalnych należności na Rachunek Bankowy do Spłaty w
terminie wskazanym w Umowie Pożyczki.

Termin spłaty pożyczki: {Loans.duedate_date}

Kwoty wpłacone przez Pożyczkobiorcę na rzecz Pożyczkodawcy będą zaliczane kolejno na poczet:

a). kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, jeśli wystąpiły;

b). Odsetek za opóźnienie w płatności Pożyczki, jeśli wystąpiły;

c). Odsetek kapitałowych;

d). Prowizji;

e). kwoty Pożyczki.

 

Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta
Jest to suma wszystkich
środków pieniężnych, które kredytodawca udostępnia Panu/Pani oraz wszelkie koszty,
które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt
Całkowita Kwota (do spłaty): {Loans.PLRepayable} zł

Na którą składają się:
Kwota Pożyczki: {Loans.Amount} zł
Prowizja:
{Loans.LoanFees}  zł
Odsetki: {Loans.InterestFees} zł

Kredyt wiązany lub w formie odroczonej płatności
– opis towaru lub
usługi:
– cena:
 NIE DOTYCZY
Wymagane zabezpieczenia kredytu
Zabezpieczenie jakie będzie Pan/Pani musiał/a
przedstawić w związku z umową o kredyt
 NIE DOTYCZY
Informacja czy umowa o kredyt przewiduje gwarancję spłaty całkowitej kwoty kredytu wypłaconej
na jej podstawie
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o kredyt płatności
dokonywane przez Pana/Panią nie są zaliczane do spłaty całkowitej kwoty kredytu, ale będą
wykorzystywane do zgromadzenia kapitału przez okresy i na zasadach określonych w umowie o kredyt lub
w umowie dodatkowej, to umowa o kredyt nie przewiduje gwarancji spłaty całkowitej kwoty kredytu
wypłaconej na jej podstawie
 NIE DOTYCZY

 

  1. Koszty kredytu
Stopa oprocentowania kredytu oraz warunki jej zmiany W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty Pożyczki
promocyjnej:

— odsetki kapitałowe: {Loans.InterestRate}% w stosunku rocznym

W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

— odsetki kapitałowe: {Loans.InterestRate} % w stosunku rocznym 

Odsetki kapitałowe naliczane są według stopy zmiennej w wysokości dwukrotności sumy stopy
referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych, tj. dwukrotności odsetek
ustawowych wskazanych w art. 359 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U.
Nr 16, poz. 93, ze zm.) (odsetki maksymalne).

Odsetki kapitałowe naliczane są od kwoty kapitału Pożyczki, za każdy dzień korzystania przez
Pożyczkobiorcę z Pożyczki, począwszy od daty udostępnienia przez Pożyczkodawcę środków z tytułu
Pożyczki, do dnia poprzedzającego całkowitą spłatę Pożyczki, przy czym podstawą do ich obliczenia
jest aktualna wysokość kwoty Pożyczki pozostającej do spłaty.

W przypadku obniżenia wysokości stopy odsetek maksymalnych w rozumieniu art. 359 § 2 oraz § 2¹
Kodeksu cywilnego, wysokość stopy Odsetek kapitałowych ulega obniżeniu do aktualnej wysokości stopy
odsetek maksymalnych. W przypadku podwyższenia wysokości stopy odsetek maksymalnych, wysokość stopy
Odsetek kapitałowych Pożyczki ulega podwyższeniu do aktualnej wysokości stopy odsetek maksymalnych.
W przypadku zmiany wysokości stopy Odsetek kapitałowych w czasie obowiązywania Umowy będącej
wynikiem zmiany wysokości odsetek maksymalnych, Pożyczkobiorca niezwłocznie otrzyma od
Pożyczkodawcy, na trwałym nośniku, informację o tej zmianie.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – Jest to całkowity koszt kredytu
ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku
rocznym przedstawiona aby pomóc Panu/Pani w porównaniu oferowanych kredytów
W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

 

RRSO = {original_apr} %

 

W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty Pożyczki
promocyjnej:

 

RRSO = {apr} %

*Założenia przyjęte do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania:

a) Umowa Pożyczki będzie obowiązywać przez czas, na który została zawarta oraz że Pożyczkodawca i
Pożyczkobiorca wypełnią zobowiązania wynikające z Umowy w terminach określonych w tej Umowie;

b) datą początkową będzie data wypłaty Pożyczki;

c) odstępy czasu między datami używanymi w obliczeniach wyrażone będą w latach lub w ułamkach roku,
przy czym rok liczy 365 dni;

d) wynik obliczeń podaje się z dokładnością do co najmniej jednego miejsca po przecinku, przy czym
jeżeli cyfra występująca po wybranym przez obliczającego miejscu po przecinku jest mniejsza niż 5,
cyfrę tę pomija się, gdy zaś jest większa albo równa 5, cyfrę poprzedzającą zwiększa się o 1;

e) RRSO oblicza się zgodnie ze wzorem matematycznym zamieszczonym w Załączniku do Ustawy o kredycie
konsumenckim;

f) stopa oprocentowania Pożyczki, prowizje i opłaty są niezmienne przez cały okres obowiązywania
Umowy.

Reprezentatywny przykład:
Opłata rejestracyjna 0,01 PLN (zwracana pożyczkobiorcy); całkowita
kwota pożyczki 1500 PLN; czas obowiązywania umowy 30 dni; oprocentowanie zmienne w skali roku 7,2%
(odsetki maksymalne); opłata przygotowawcza 0 PLN; prowizja 232,35 PLN; odsetki kapitałowe 8,88 PLN;
całkowity koszt pożyczki 241,23 PLN; całkowita kwota do zapłaty 1741,23 PLN; Rzeczywista Roczna
Stopa Oprocentowania (RRSO) 513,72%. Stan na dzień 29.05.2020 r.

 

Obowiązek zawarcia umowy dodatkowej

Do uzyskania kredytu konieczne jest zawarcie przez Pana/Panią umowy dodatkowej, w szczególności umowy
ubezpieczenia lub innej umowy

NIE DOTYCZY
Koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt 1. W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty
Pożyczki promocyjnej:

  • Prowizja: {Loans.LoanFees} zł
  • Odsetki kapitałowe: {Loans.InterestFees} zł

2. W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

  • Prowizja: {Loans.OriginalLoanFees}  zł
  • Odsetki kapitałowe: {Loans.OriginalInterestFees} zł
Koszty prowadzenia jednego lub kilku rachunków w celu dokonywania wpłat i wypłat
środków pieniężnych
NIE DOTYCZY
Koszty korzystania z instrumentów płatniczych (np. karty kredytowej) NIE DOTYCZY
Inne koszty, które konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umową NIE DOTYCZY

 

Warunki, na jakich koszty związane z umową o kredyt mogą ulegać zmianie Pożyczkodawca jest uprawniony do jednostronnej zmiany postanowień Umowy Pożyczki w przypadku:

a) zmiany sposobu lub formy świadczenia usług przez Pożyczkodawcę związanych z wprowadzeniem nowych
rozwiązań technologicznych, nowych produktów lub usług, o ile zmiany te zapewniają należyte
wykonanie Umowy oraz nie naruszają interesu Pożyczkobiorcy;

b) zmiany bądź wprowadzenia nowych powszechnie obowiązujących przepisów prawa mających zastosowanie
do produktów posiadanych przez Pożyczkodawcę;

c) konieczności dostosowania Umowy Pożyczki do stanowisk organów nadzoru, orzeczeń sądów lub decyzji
administracyjnych związanych z ochroną konsumentów.

O zmianie postanowień Umowy Pożyczki, Pożyczkodawca poinformuje Pożyczkobiorcę przed datą wejścia w
życie zmian do Umowy w formie elektronicznej poprzez wysłanie wiadomości e-mail wraz z dokumentem
nowej Umowy lub za pośrednictwem poczty.

Opłaty notarialne NIE DOTYCZY
Skutek braku płatności Odsetki za opóźnienie naliczane są w wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie określonych w art.
481 § 21 Kodeksu cywilnego, tj. dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za
opóźnienie (wysokość
odsetek ustawowych za opóźnienie jest równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i
5,5 punktów procentowych). W sytuacji gdyby zmiana wysokości stopy odsetek maksymalnych za
opóźnienie w rozumieniu art. 481 § 21 Kodeksu cywilnego, następująca w dowolnym momencie
trwania Umowy, miała prowadzić do pobierania przez Pożyczkodawcę Odsetek za opóźnienie w wysokości
przekraczającej wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie, Pożyczkodawca samoistnie, obniży
Odsetki za opóźnienie do wartości odpowiadającej nowej wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie.
Jeżeli zmiana odsetek maksymalnych za opóźnienie będzie polegać na ich podwyższeniu, Pożyczkodawca
jest uprawniony do naliczenia Odsetek za opóźnienie na podstawie tej zmienionej wysokości. W
przypadku zmiany wysokości Odsetek za opóźnienie, Pożyczkodawca niezwłocznie poinformuje o tym
Pożyczkobiorcę poprzez przesłanie, na trwałym nośniku, informacji o tej zmianie.

 

  1. Inne ważne informacje:
Odstąpienie od umowy
W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy ma Pan/Pani
prawo do odstąpienia od umowy:
Tak
Spłata kredytu przed terminem określonym w umowie spłatę kredytu przed terminem Pożyczkobiorca uprawniony jest do dokonania spłaty Pożyczki w całości lub części przed terminem
określonym w Umowie. Za wcześniejszą spłatę części lub całości Pożyczki, Pożyczkodawca nie pobiera
dodatkowej prowizji.
Uprawnienie kredytodawcy do zastrzeżenia prowizji za spłatę kredytu przed terminem NIE DOTYCZY
Sprawdzenie w bazie danych

Jeżeli kredytodawca odmówi Panu/Pani udzielenia kredytu konsumenckiego na podstawie informacji
zawartych w bazie danych kredytodawca niezwłocznie zobowiązany jest przekazać Panu/Pani bezpłatną
informację o wynikach tego sprawdzenia oraz wskazać bazę danych, w której tego sprawdzenia dokonano

Zostanie Pan/Pani sprawdzony/a w następujących bazach danych:

1.    Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie przy
Postępu 17A (02-676),

2.    Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą we
Wrocławiu przy ul. Danuty Siedzikówny 12 (51-214),

3.    Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Postępu 17A
(02-676).

4.    Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. 31-476 Kraków, ul. Lublańska
38, (31-476)

5.    Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej (www.credit-check.pl).

Prawo do otrzymania projektu umowy o kredyt
Ma Pan/Pani prawo do otrzymania, na
wniosek, bezpłatnego projektu umowy o kredyt konsumencki, jeżeli w ocenie kredytodawcy spełnia
Pan/Pani warunki do udzielenia kredytu konsumenckiego
Ma Pan/Pani prawo do bezpłatnego otrzymania egzemplarza projektu Umowy pożyczki.
Czas obowiązywania formularza Niniejsza informacja zachowuje ważność 30 dni od daty wystawienia formularza, przy założeniu
niezmienności warunków cenowych.

 

  1. Dodatkowe informacje podawane w przypadku sprzedaży usług finansowych na odległość
1) Informacje dotyczące kredytodawcy  
Kredytodawca: KIM Finance Sp. z o.o.
KRS 0000600780, REGON 363690880, NIP 7010545986
Adres: ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Numer telefonu: +48 22 388 64 44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl,
www.lendon.com.pl
Rejestr* KIM Finance Sp. z o.o. jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m.st.
Warszawy XII Wydział Gospodarczy pod nr. 0000600780
Organ nadzoru* Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
2) Informacje dotyczące umowy kredytowej  
Odstąpienie od umowy* W terminie 14 dni od dnia zawarcia Umowy Pożyczkobiorca ma prawo do skorzystania z prawa do
odstąpienia od Umowy pożyczki. W razie wykonania przez Pożyczkobiorcę prawa odstąpienia Umowa
Pożyczki uważana jest za niezawartą. Pożyczkobiorca wykonuje prawo do odstąpienia poprzez przesłanie
oświadczenia o odstąpieniu na adres Pośrednika lub na adres poczty elektronicznej Pośrednika.
Wybór prawa właściwego*
Do zawartej z Panem/Panią umowy o kredyt będzie miało
zastosowanie prawo:
Prawo polskie.

 

Postanowienie umowy dotyczące wyboru prawa właściwego lub właściwego sądu Do Umowy Pożyczki stosuje się przepisy prawa polskiego. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów
wynikłych w związku z Umową Pożyczki, jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego lub sąd
miejsca wykonania zobowiązania.
Prawo właściwe dla zobowiązań pozaumownych wynikających z kontaktów handlowych
mających miejsce przed zawarciem umowy:
Prawo polskie.
Język umowy/język komunikacji Informacje i warunki umowy będą podawane w języku polskim.
3) Informacje dotyczące odwołań
Pozasądowe rozstrzyganie sporów Pożyczkobiorca ma prawo złożyć reklamacje w sprawach dotyczących Umowy Pożyczki. Reklamacje należy
składać w jeden z następujących sposobów:

a) pisemnie na adres pocztowy Pośrednika działającego w tym zakresie na rzecz Pożyczkodawcy;

b) za pośrednictwem e-maila na adres elektroniczny wskazany na Stronie Internetowej;

c) telefonicznie za pośrednictwem infolinii pod numerem telefonu wskazanym na Stronie Internetowej.

Pożyczkobiorca również ma prawo skorzystać z pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich i
wystąpić z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, który jest Podmiotem właściwym
do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy Pożyczkobiorcą a Pożyczkodawcą, zgodnie z
ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o
Rzeczniku Finansowym (Dz. U. z 2017, poz. 2270 ze zm.).

Pożyczkobiorca ma także możliwość skorzystania z internetowej platformy ODR w celu rozstrzygnięcia
sporu powstałego pomiędzy Pożyczkodawcą a Pożyczkobiorcą. Platforma jest dostępna pod adresem https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=PL
i służy pozasądowemu rozstrzyganiu przez internet sporów między konsumentami i
przedsiębiorcami.

×

Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki to 3000 zł na okres 30 dni.

Reprezentatywny przykład: Opłata rejestracyjna 0,01 PLN (zwracana pożyczkobiorcy); całkowita kwota pożyczki 1500 PLN; czas obowiązywania umowy 30 dni; oprocentowanie zmienne w skali roku 7,2% (odsetki maksymalne); opłata przygotowawcza 0 PLN; prowizja 232,35 PLN; odsetki kapitałowe 8,88 PLN; całkowity koszt pożyczki 241,23 PLN; całkowita kwota do zapłaty 1741,23 PLN; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 513,72%. Stan na dzień 29.05.2020 r.

Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Podmiotem udzielającym pożyczki jest KIM Finance Sp. z o.o., zaś Pośrednikiem Creamfinance Poland Sp. z o.o.

×

Jeżeli otrzymasz pożyczkę na warunkach promocyjnych bez naliczania lub z obniżoną wartością prowizji, odsetek kapitałowych lub opłaty przygotowawczej, promocja obowiązuje pod warunkiem, że spłacisz pożyczkę w terminie spłaty określonym w Twojej umowie pożyczki. W przypadku zwrotu pożyczki po upływie tego terminu, promocja przestaje obowiązywać i będziesz zobligowany do spłaty pożyczki zgodnie ze standardowymi warunkami określonymi w Twojej umowie pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki finansowe promocji, jeżeli otrzymasz pożyczkę na warunkach promocyjnych, określone będą w Twojej umowie pożyczki. Więcej w Regulaminie Promocji