YOUR INTERNET EXPLORER IS NO LONGER SUPPORTED

You are using an old version of .
To improve your experience using our website, we strongly recommend to update your browser to its latest version or download one of the following browsers:

Google Chrome (recommended): Download here
Mozilla Firefox: Download here
Microsoft Edge: Only available with Windows 10
Microsoft Internet Explorer (IE10+): Only available with Windows Vista and upwards

Ekonomia na co dzień

Ogrzewanie gazem

Koszty ogrzewania

Decydując się na zakup nieruchomości częstokroć koncentrujemy się na jej estetyce, położeniu, dostępności do komunikacji, internetu i sklepów. Jest jednak grupa czynników, które również powinny skupić naszą uwagę, albowiem to one w przeważającym zakresie kształtować będą komfort finansowy naszego zamieszkiwania w nowym lokum. Czynnikami tymi są efektywność energetyczna budynku oraz koszty jego ogrzewania. O efektywności energetycznej przeczytacie Państwo w kolejnym artykule, dziś natomiast zatrzymajmy się przez chwilę na temacie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Koszty związane z ogrzewaniem domu lub mieszkania mogą sięgać około 70% wszystkich wydatków ponoszonych z tytułu eksploatacji budynku. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że szukamy ekonomicznego, a jednocześnie wygodnego systemu grzewczego. Spośród różnych dostępnych na rynku opcji ogrzewania gaz wydaje się coraz ciekawszym rozwiązaniem. Z jednej strony pozostając paliwem ekologicznym z drugiej zaś dzięki coraz nowocześniejszym instalacjom charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Zapotrzebowanie na ciepło

Analizując i optymalizując koszty ogrzewania budynku koncentrujemy się zazwyczaj na trzech podstawowych parametrach. Po pierwsze na wielkości budynku, a więc powierzchni, którą będziemy ogrzewać. Po drugie na rodzaju kotła i instalacji grzewczej, która została zainstalowana. Po trzecie natomiast na stopniu izolacji termicznej budynku. Przyjmuje się, iż roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w starych i ocieplonych tradycyjnymi metodami domach może wynosić około 200 kWh/m². Efektem tak dużego zapotrzebowania na energię cieplną są oczywiście wysokie rachunki.

W takim jednak przypadku zaradzić można stosunkowo prosto poprzez wykonanie ocieplenia budynku oraz montaż dobrych jakościowo okien. Naturalnie, nie jest to najtańsza metoda poprawy parametrów budynku i zapewnienia jego efektywności. Nie mniej jednak zakładając, iż podobne remonty i usprawnienia wykonywane są nie częściej niż raz na 20 lat, koszty mogą okazać się akceptowalne. Może stać się tak również dlatego, że jedynie dzięki poprawie parametrów budynku oszczędziliśmy w ciągu roku około połowy dotychczasowych wydatków na ogrzewanie. Założeniem jest, iż właściwe ocieplenie oraz dobrej jakości okna powodują spadek zapotrzebowania na energię cieplną do ok. 110kWh/m2.

Jeszcze mniej energii potrzebują nowoczesne budynki energooszczędne. Ich roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi ok. 50kWh/m2. Coraz częściej spotykamy się również z nowoczesną technologią jaką są budynki pasywne. Standardową normą rocznego zapotrzebowanie na energie cieplną w tego typu budynkach jest wartość, która nie powinna przekraczać 15kWh/m2.

Instalacja grzewcza

Typ instalacji i kotła grzewczego odpowiada za wydajność spalania gazu. Większość nowoczesnych konstrukcji pozwalają na odzyskiwanie ciepła, co automatycznie przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Co prawda koszty związane z zakupem nowoczesnych rozwiązań są wyższe od kosztów zakupu urządzeń tradycyjnych, warto jednak pamiętać, że to wydatek który zwraca się po kilku bądź kilkunastu latach. 

W powszechnym użyciu znajdują się obecnie trzy rodzaje gazowych kotłów grzewczych:

Kocioł tradycyjny – to najpopularniejsza i najtańsza w zakupie konstrukcja. Kocioł tradycyjny posiada otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kotły z otwartą komorą spalania wymagają większej przestrzeni i mogą delikatnie wychładzać kotłownie, co nie przekłada się jednak na zwiększenie kosztów ogrzewania całego budynku. Średni koszt wytworzenia 1kWh w kotle tradycyjnym wyniesie ok. 0,43 zł.

Kocioł pulsacyjny – najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi. W kotle pulsacyjnym nie ma żadnych tradycyjnych palników, a pulsacja przekłada się na znacznie obniżenie kosztów spalania. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle tradycyjnym wynosi ok. 0,25 zł. Rozwiązanie takie jednak pozostaje w dalszym ciągu bardzo drogie w porównaniu z innymi. Najtańsze konstrukcje kosztują ponad 13.000 zł.

Kocioł kondensacyjny – to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Są połączeniem wydajnych rozwiązań oraz względnie atrakcyjnej ceny. Odzyskiwanie ciepła ze spalin gazowych przekłada się na zmniejszenie kosztów wytworzenia 1kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh w kotle kondensacyjnym kosztuje ok. 0,23 zł. Ogromnym atutem kotłów kondensacyjnych jest zamknięta komorą spalania, dzięki czemu urządzenie nie wymaga zbyt wiele miejsca w kotłowni.

Paliwo

Na dziś do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: gaz ziemny i płynny (propan-butan). Różnica cenowa jest zasadnicza. Taniej w tym zestawieniu wypada gaz ziemny, jednak by z niego korzystać, trzeba zmierzyć się z dosyć wysokimi kosztami inwestycyjnymi, związanymi nie tylko z instalacją, ale przyłączeniem do sieci. Budowa przyłącza gazowego może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania gazem ziemnym, to najbardziej atrakcyjnymi okażą się najnowocześniejsze rozwiązania, czyli kocioł kondensacyjny którego specyfika działania polega na wykorzystywaniu również ciepła powstającego w wyniku kondensacji pary wodnej w ciecz. Taki kocioł jest oczywiście droższy od tradycyjnego, ale jego wydajność jest znacznie wyższa. Szacunkowy roczny koszt ogrzewania tym sposobem nie powinien przekroczyć 3500 zł.

Optymalnym podejściem może być instalacja kotła kondensacyjnego, współpracującego z kolektorem słonecznym (przeciętne ceny wynoszą kilkanaście tysięcy złotych). W takim przypadku koszty ogrzewania zbliżą się uzyskiwanych przy opalaniu węglem. Tradycyjny kocioł gazowy starego typu będzie znacznie bardziej kosztochłonny. Roczne koszty ogrzewania należy w tym przypadku szacować na około 5000 zł.

W przypadku LPG – zaletą wyboru tej formy ogrzewania są zdecydowanie niższe koszty instalacyjne niż ma to miejsce w przypadku klasycznego przyłącza gazu ziemnego. Szacunkowy koszt instalacji zbiornika na gaz płynny wynosi kilka tysięcy złotych. Musimy jednak pamiętać o specyfice danego paliwa. W sytuacji zatem, gdy wykorzystujemy mieszankę propan-butan musi być to zbiornik podziemny, w przypadku samego propanu zbiornik może być instalacją naziemną. Niestety, coś za coś. Koszty ogrzewania gazem płynnym są zdecydowanie wyższe niż w przypadku gazem ziemnym. Szacunkowy koszt ogrzewania LPG i przygotowania wody przy użyciu pieca kondensacyjnego wyniesie średnio około 6500-7000 zł.

LendOn.pl © 2007 - 2020