Krajowy rejestr dłużników – jak sprawdzić kogoś i siebie w KRD?

Powrót 2 września, 2021

Krajowy Rejestr Dłużników, a właściwie Krajowy Rejestr Długów, to cenne źródło informacji na temat swoich finansów oraz zobowiązań. Jak z niego korzystać? Sprawdź, jakie dane znajdują się w bazie oraz jak sprawdzić kogoś i siebie w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Jakie dane zbiera KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to jedno z kilku biur informacji kredytowej, które zbierają informacje na temat finansów polskich konsumentów oraz firm. Baza KRD ma za zadanie zbierać i przechowywać dane o zaległościach, a następnie udostępniać je zainteresowanym podmiotom.

Krajowy Rejestr Długów nie przynosi nam pozytywnych skojarzeń. Nie zawsze jednak wpis do KRD to coś negatywnego. Istnieje bowiem możliwość dodania informacji pozytywnej o konsumencie lub firmie, która w terminie opłaciła rachunki lub inne zobowiązania.

Jakie dane trafiają do KRD? Do biur informacji gospodarczej trafiają nie tylko dane dotyczące kredytów czy pożyczek, jak w przypadku BIK-u. W Krajowym Rejestrze Długów znajdziemy jeszcze informacje o:

  • mandatach;
  • rachunkach za opłaty administracyjne;
  • czynszach;
  • opłatach telekomunikacyjnych;
  • innych zobowiązaniach płatniczych.

Wpis w KRD może zatem dotyczyć każdej sytuacji, kiedy wystawiono na nasze dane fakturę lub rachunek, a my go nie opłaciliśmy. Nie musi być to wcale nieopłacona rata za sprzęt lub kredyt. Czy wiesz zatem, czy jesteś w KRD? Jak sprawdzić kogoś i siebie? Dowiedz się, jakie informacje możesz uzyskać.

Jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów?

Krajowy Rejestr Długów, czasami niepoprawnie nazywany Krajowym Rejestrem Dłużników, pozwala na sprawdzenie informacji na swój temat. Co więcej, możemy zrobić to za darmo raz na 6 miesięcy, co gwarantuje nam prawo.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów? Zacznij od rejestracji w portalu KRD. Będziesz potrzebować podać swoje dane takie jak imię i nazwisko, numer telefonu, PESEL i adres e-mail.

Zanim sprawdzisz siebie w KRD, zostaniesz poproszony o potwierdzenie podanych informacji. To ważne, aby chronić dane Twoje, jak i innych osób. W tym celu możesz zrobić przelew weryfikacyjny lub przesłać skan dowodu osobistego.

Po weryfikacji tożsamości otrzymasz dostęp do raportu o sobie. Wyczytasz z niego między innymi to, czy uregulowałeś wszystkie swoje długi w terminie, czy też masz jakąś zaległość na koncie. Co więcej, sprawdzenie siebie w Krajowym Rejestrze Długów da Ci informację, czy nikt niepowołany nie wziął na Twoje dane pożyczki lub kredytu.

Jak sprawdzić kogoś w Krajowym Rejestrze Długów?

Wiesz już jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów. A jak sprawdzić kogoś innego? Niestety, ale jako osoba prywatna nie masz dostępu do weryfikacji innych konsumentów w bazie informacji gospodarczej. Do otrzymania takich informacji potrzebowalibyśmy upoważnienia drugiej strony.

Chociaż sprawdzenie kogoś w Krajowym Rejestrze Dłużników nie jest zawsze możliwe, KRD umożliwia weryfikację innych firm. Wykupując pakiet biznesowy, otrzymujemy dostęp do informacji na temat swoich kontrahentów, co możemy wykorzystać przy zawieraniu nowych umów.

Krajowy Rejestr Długów umożliwia sprawdzenie siebie i swojej sytuacji finansowej. Warto skorzystać z tej możliwości, aby mieć pewność, że nikt nie wziął na nasze dane kredytu, a nam nie grozi komornik.