Jak spłacić pożyczkę? Kredyt oddłużeniowy

Powrót 23 lutego, 2020

Pożyczanie weszło nam w krew i stało się zwyczajem konsumenckim równie popularnym, co i płacenie kartami bankowymi. O ile pożyczanie ma długą historię ekonomiczną, o tyle przesłanki, które sprawiają, że rynek tych usług się powiększa nie zawsze niosą konotację pozytywną.

Pożyczamy mniej i więcej na potrzebne, ale też kompletnie bezużyteczne przedmioty i usługi. Jeśli pożyczanie jest elementem naszego przemyślanego konceptu zarządzania budżetem, wówczas wszystko w porządku. W przypadku jednak, gdy pożyczanie staje się sposobem na życie i nie dlatego, że istnieje konieczność opłacenia rachunków za media, czy też szkołę, a dlatego że to właśnie nam się podoba, mamy do czynienia z dużym problemem.

Zadłużamy się z ochotą

Zadłużanie się nie jest najlepszym pomysłem nz życie. To oczywiście truizm, ale tak się składa, że czasem o tym zapominamy. Czy trudno jest niepożyczać? Czasem bardzo trudno, a czasem to właśnie pożyczka ratuje nas przed opresją. Zdarza się jednak, że jedna niewielka, lecz niespłacona na czas rozpoczyna nakręcanie się spirali zadłużenia. Wydatki, które nie zostały zaplanowane, lecz nagle stały się koniecznością są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko. Spłata kredytu na warunkach określonych umową jest jednak bardzo istotna.

O ile nie jesteśmy w stanie sobie poradzić sami z problemem bez zwiększającego się systematycznie zobowiązania finansowego, wyjściem z sytuacji może stać się kredyt oddłużeniowy. Instytucjami oferującymi tego typu produkty są zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.

Z założenia produkt, jakim jest kredyt dla zadłużonych to oferta dla tych osób, których sytuacja jest co najmniej już bardzo zła. I chodzi tutaj zarówno o kwotę jaką muszą oddać, jak i o historię kredytową czy zajęcie pensji przez komornika. Dlatego też, o takim kredycie często mówi się, iż jest to kredyt oddłużeniowy z komornikiem. W jego ramach, klienci dostają pożyczkę, która opiewa na kwotę pokrywającą wszystkie jego zobowiązania. Dzięki temu osoba, która decyduje się zaciągnąć kredyt oddłużeniowy pozabankowy, ma do spłacenia już tylko jeden dług. Co więcej, raty pożyczki są zazwyczaj niższe od sumy wszystkich dotychczasowych rat, które klient musiał spłacać każdego miesiąca.

Pożyczka dla bardzo zadłużonych nie powinna być mylona z kredytem konsolidacyjnym. Kredyt konsolidacyjny jest bowiem produktem oferowanym przez banki. A jak wiadomo, na kredyt w banku mogą liczyć wyłącznie osoby z dobrą historią kredytową. Choć w sieci można znaleźć informacje, że poszczególne banki mają w swojej ofercie kredyt oddłużeniowy ze złym BIKiem, po wczytaniu się w szczegóły, okazuje się być to nieprawdą. Dlatego jeśli potrzebujemy takiej pomocy finansowej, lepiej od razu jest się udać do firmy pożyczkowej.

Kredyty dla zadłużonych – warunki

Pożyczka dla bardzo zadłużonych jest rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które borykają się ze spłatą wielu różnych zobowiązań, które po prostu narastają. Aby jednak uzyskać takie wsparcie finansowe, kredytobiorca musi posiadać stałe źródło dochodu. Regularne wpływy na konto są tutaj kluczowe, dlatego musimy być przygotowani na to, że będziemy poproszeni o ich udokumentowanie. Potwierdzeniem może być w tym przypadku wyciąg z konta lub typowe zaświadczenie od pracodawcy.

Oczywiście niezależnie od tego, że o kredyt dla zadłużonych będziemy się ubiegać w instytucji pozabankowej, może zostać sprawdzony również nasz BIK. W tym przypadku jednak figurowanie w rejestrze dłużników nie skreśla nas w oczach osoby, która decyduje o przyznaniu nam pożyczki. Musi ona jedynie ustalić, czy dzięki uzyskiwanym przez nas dochodom będziemy w stanie spłacać nowe raty pożyczki.

W sytuacji osób, które mają bardzo poważne długi w różnych instytucjach (w tym również w ZUS czy Urzędzie Skarbowym), a także tych klientów, którzy muszą się już zmagać z postępowaniem windykacyjnym, stałe źródło dochodu może już nie wystarczyć. Wówczas, firmy oddłużeniowe mogą również wymagać zabezpieczenia pożyczki, którą zazwyczaj jest nieruchomość należąca do klienta starającego się o kredyt. Co ciekawe, niektóre instytucje są w stanie zaproponować swoim klientom pożyczkę opiewającą na aż 70% wartości nieruchomości, niezależnie od tego, z jakimi długami zmaga się konkretna osoba.

Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń – czy to możliwe?

Wspomniane już zabezpieczenie w postaci chociażby nieruchomości, jest bardzo ważnym elementem większości umów kredytowych zawieranych zarówno z bankami, jak i z firmami pożyczkowymi. Co jednak jeśli mamy długi i potrzebujemy kredytu na ich spłacenie, ale nie posiadamy żadnego rodzaju nieruchomości? Nie wszystko jeszcze stracone, ponieważ wśród dostępnych na rynku ofert znaleźć można również kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń.

Jakie są szczegółowe warunki tego typu produktów pozabankowych? Tak naprawdę, w dużej mierze zależą one od konkretnej firmy, której propozycję zdecydujemy się rozważyć. W większości przypadków, na zaciągnięcie kredytu bez hipoteki mogą liczyć przede wszystkim ci klienci, których zadłużenie nie jest bardzo wysokie. Najczęściej kwota kredytu nie może wówczas przekroczyć progu 30 tysięcy złotych. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym ofertom i zdecydować, czy jest ona dopasowana do naszych możliwości.

Wiele firm, które posiadają w swojej ofercie pożyczki oddłużeniowe nie wymagające posiadania nieruchomości, mogą oczekiwać od klientów innego rodzaju zabezpieczenia. Chodzi tutaj zazwyczaj o poręczenie innej osoby, która posiada stały dochód oraz może pochwalić się dobrą zdolnością kredytową.

Kredyt oddłużeniowy – kiedy się na niego zdecydować?

Do każdego typu zobowiązania finansowego musimy podchodzić rozsądnie. Bardzo często, pomoc dla zadłużonych w postaci tego typu kredytu wydaje się nam być jedynym rozwiązaniem. I niestety w wielu przypadkach właśnie tak jest. Trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, iż jest to wciąż zadłużenie, z którym będziemy musieli sobie jakoś poradzić. Warto zatem w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jakie kwoty możemy miesięcznie przeznaczać na spłatę długu.

Pamiętajmy też, że firmy oferujące kredyty dla zadłużonych nie robią tego z dobroci serca. Podejmują one spore ryzyko i w związku z tym zazwyczaj nakładają na klientów zobowiązania w postaci odsetek czy różnych prowizji. Ważne jest, aby w każdym przypadku dokładnie zapoznawać się umową kredytową. Przeczytajmy ją przynajmniej dwa razy i poprośmy kogoś o konsultację, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jej zapisów.