Styl życia

Jak poradzić sobie ze smogiem?

Problem coraz bardzej zanieczyszczonego powietrza i szerzej środowiska dotyka praktycznie wszystkich. Odczuwany jest wszędzie, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i niewielkich miasteczkach. Przez wiele lat pojęcie smogu kojarzone było jedynie z mocno zindustrializowanymi obszarami Europy Zachodniej oraz szybko rozwijającymi sę krajami azjatyckimi. Szybko jednak okazało się, że na konsekwencje zanieczyszczonego powietrza narażeni jesteśmy również w Polsce.

Czym jest SMOG?

Coraz częściej powtarzane przy różnych okazjach pojęcie smogu określa połączenie zanieczyszczonego powietrza i niekorzystnych warunków atmosferycznych. To właśnie ta bardzo prosta ‘mieszanka’ tworzy niebezpieczną zawiesinę widoczną tak dobrze w powietrzu, gdy tylko robi się chłodniej.

Kombinacja szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5 oraz związków chemicznych, które wchodzą w skład smogu, są czynnikami podwyższającymi ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz alergii. W efekcie działania tych niebezpiecznych substancji u osób cierpiących na szereg niewydolności mogą zaostrzać się dolegliwości układu oddechowego.

Smog jest zaliczny do zjawisk kancerogennych. Ekstremalnie niekorzystnym i niebezpiecznym zjawiskiem jest obecność w powietrzu drobnego pyłu PM10 oraz PM2,5. Chemicznie, jest to mieszanina substancji toksycznych takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 przenika do płuc i może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

Jak chronić się przed smogiem?

Odpowiedź na pytanie, czy można uchronić się przed smogiem jest trojaka. Po pierwsze, tak. Można bowiem przeprowadzić się tam, gdzie smog jeszcze nie dotarł i z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne tam panujące, prawdopodobnie nie dotrze. Po drugie, można próbować. Ograniczając wpływ niekorzystnych warunków na nasze zdrowie poprzez noszenie maseczek oraz stosowanie w domu oczyszczaczy powietrza. Po trazecie, nie. Przemysł, a więc ludzie robią wszystko, aby zwiększyć obecność smogu w środowisku, niż starać się go wyeliminować. Czynnik merkantylny ma w dalszym ciągu najwyższy priorytet.

Pomińmy przynajmniej na chwilę negatywną ocenę potencjalnych starań o wyeliminowanie smogu i zastanówmy się, co może nam pomóc w pozbyciu się go przynajmniej wokół nas samych. Wspomniany już wyżej oczyszczacz powietrza może zdecydowanie pomóc. Urządzenie to jest specyficznym rodzajem filtra, który z jednej strony pobiera powietrze z otoczenia, następnie oczyszcza je i wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że warto jest rozważyć wyposażenie mieszkania w takie urządzenie, zastanówmy się jakie parametry sprawią, że oczyszczacz bedzie efektywny. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na deklarowaną wydajność urządzenia. Satndardem jest określanie jej w metrach kwadratowych. Korzystając z udostępniacych przez producentów tabel możemy więc dopasować wydajność urządzenia do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować. Domowe oczyszczacze powietrza charakteryzują sie wydajnością na poziomie 30 metrów kwadratowych. Naturalnie, modele z wyższej półki parametr ten zdefiniowany mają jako 50, a nawet 80 metrów kwadratowych.

Jaki filtr powietrza?

Znakomita wiekszość oczyszczacy powietrza zbudowana jest w oparciu o system filtrów HEPA, filtry wodne lub węglowe. Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest wykonany ze spiekanego szkła gwarantującego filtrację cząsteczek o wielkości około 0,3µm, co pozwala na efektywną filtrację 99,97% zanieczyszczeń tej wielkości i większych. Filtr o takich parametrach zatrzymuje większość zarodników grzybów, pierwotniaków i bakterii. Z kolei filtr węglowy doskonale zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe oraz eliminuje przykre zapachy. Zbudowany jest z dużej liczby niewielkich i chłonnych porów, dzięki czemu zanieczyszczenia przechodzące przez filtr, reagują chemicznie z węglem i zostają z nim na stałe związane. Filtr wodny, który kojarzy się z bardziej z odkurzaczami, zatrzymuje zanieczyszczenia dzięki znajdującej się w specjalnym zbiorniku wodzie. Rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne i skuteczne, ale dzięki temu, iż nie musimy wymieniać kosztownych niekiedy filtrów, jest najtańszym z proponowanych.

Dodatkowe funkcje

Wybierając oczyszczacz zwróćmy również uwagę na potencjalnie użyteczne, dodatkowe funkcje. Oczyszczacz z jonizatorem powietrza będzie dobrym rozwiązaniem dla osób z problemami alergicznymi, ale również dla dzieci i osób starszych. Zjonizowane powietrze skutecznie likwiduje unoszące się grzyby, bakterie i wirusy. Funkcja nawilżania w oczyszczaczu pomaga utrzymać wilgotność na właściwym dla naszego komfortu poziomie. Doskonale sprawdza się w okresach, gdy na dworze zaczyna robić sie chłodniej, a my uruchamiamy ogrzewanie. Innym nieco rozwiązaniem jest oczyszczacz z technologią Plasmacluster. Urządzenie świetnie radzi sobie z usuwaniem szkodliwych substancji, takich jak na przykład dym papierosowy. Działanie urządzenia polega na emisji jonów doprowadzających do rozpadu substancji toksycznych.

Monitoring

O ile stosowanie filtrów oczyszczających powietrze wydaje się nieodzowne, o tyle monitoring zanieczyszczenia powietrza stanowi zadanie, które należy realizować systematycznie i nie tylko w okresie zimowym, kiedy to smog stał się poniekąd naturalnym gościem otaczającego środowiska. W większość miast i miejscowosci w Polsce rozlokowane zostały mierniki powietrza tworzące ogólnie dostepną sieć informacji o poziomie zanieczyszczenia. Jeśli jednak w okolicy, w której mieszkamy nie ma mierników, należy obserwować kolor dymu unoszącego sie z kominów, albowiem daje to całkiem niezły zestaw informacji o potencjanym zanieczyszczeniu. Biały dym jest zazwyczaj efektem spalania drewna, biała mgiełka pochodzi natomiast z ogrzewania gazem. Problemem jest kążdy dym o kolorze ciemnym, szczególnie gdy związany z nim zapach daleki jest od oczekiwanego.

Pamiętać warto, że niezależnie od zanieczyszczenia powietrza, w ciągu dnia można przez kilka godzin cieszyć niskim stężeniem niebezpiecznych pyłów. Zdecydowanie najgorsza sytuacja występuje rano między 6:00 a 9:00 oraz wieczorem, co związane jest poniekąd z dobową aktywnością czlowieka. Jeśli wybraliśmy się na zimowy wypoczynek w góry, pamiętajmy również, że im wyżej tym mniejsze prawdopodobieństwo smogu. Wracając jednak późnym popołudniem z narciarskiego szlaku do ośrodka położonego w dolinie, starajmy się używać maski antysmogowej. Jeśli pogoda w czasie wypoczynku nie dopisuje, z dużym prawdopodobieństwem za oknem jest czyste powietrze. Jesli jednak nastały mroźne i słoneczne dni, na zewnątrz może być calkiem wysokie stężenie substancji szkodliwych.

Natura pomaga

Meblując dom pamiętajmy nie tylko o urządzeniach filtrujących, ale także poprawiających atmosferę i jakość powietrza kwiatach. Niektóre z nich bowiem posiadają naturalne mechanizmy pozwalające na neutralizowanie smogu. Do pożądanych w domu roślin należą między innymi chryzantema, skrzydłokwiat, dracena, sansewieria gwinejska (wężownica) i epipremnum złociste. Jeśli stawiamy na ruch na ‘świerzym’ powietrzu, dobrze byłoby, abyśmy pomyśleli o zakupie maski antysmogowej.

Standardowo, podobnie jak oczyszczacz powietrza, tak i maska antysmogowa maska powinna mieć filtr węglowy lub HEPA. Modele należące do najskuteczniejszych są modele wyposażone zarówno w jeden, jak i drugi typ filtra. Aby zachować pełną użyteczność, maski z wymiennymi filtrami wymagać bedą od nas systematycznej dbałości. Nie jest to na sczęście specjalnie skomplikowany serwis, albowiem sprowadza się jedynie do systematycznej wymiany filtra.

Maski ‘jednorazowe’ , a więc takie które nie dają możliwości wymiany filtra powinny być wyrzucane w czasie oznaczonym przez producenta. Nie zapominajmy o skórze, albowiem ta również narażona może być na działanie pyłów PM10 i PM2.5. Cząsteczki smogu moga wnikać w głąb skóry i podrażniać ją. Skóra poddana działaniu zanieczyszczeń staje się szara, matowa, zmęczona, pojawiają się stany zapalne i wysypki.

Pamiętajmy, szczególnie wybierając się na wakacje, iż najmniej zanieczyszczonym regionem Polski jest północ. A nad morze warto przecież wybrać się o każdej poze roku.

Kwota
500 ZŁ+

 

OKRES SPŁATY POŻYCZKI TO 30 DNI

 • Termin spłaty
 • Prowizja
  464.70
 • Oprocentowanie
  17.70
 • Do spłaty
  3482.40
 • RRSO
  514 %

Dodaj kod rabatowy

×

Formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego

KIM Finance Sp. z o.o.

 1. Imię, nazwisko (nazwa) i adres (siedziba) kredytodawcy lub pośrednika kredytowego
Kredytodawca: KIM Finance Sp. z o.o.
KRS 0000600780, REGON 363690880, NIP
7010545986
ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Adres: ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Numer telefonu: +48 22 388 64 44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl, www.lendon.com.pl
POŚREDNIK KREDYTOWY: CREAMFINANCE POLAND Sp. z o.o.
Adres: ul. Bukowińska 22B, 02-703 Warszawa
Numer telefonu: +48 22-388-64-44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl,
www.lendon.com.pl

 

 1. Opis głównych cech kredytu
Rodzaj kredytu Pożyczka na dowolny cel konsumpcyjny
Całkowita kwota kredytu
Maksymalna kwota/suma (jeżeli nie przewidziano
maksymalnej kwoty) wszystkich środków pieniężnych, które zostaną Panu/Pani
udostępnione
{Loans.Amount} PLN
Kwotę pożyczki ustala się, uwzględniając regularne
dochody, bieżące zobowiązania kredytowe oraz historię kredytową.
Terminy i sposób wypłaty kredytu
W jaki sposób i w jakim
terminie otrzyma Pan/Pani środki pieniężne
Pożyczka wypłacana jest Pożyczkobiorcy przelewem na Rachunek Bankowy Pożyczkobiorcy niezwłocznie,
przy czym nie później niż w terminie 4 dni roboczych od momentu przesłania Pożyczkobiorcy informacji
o przyznaniu Pożyczki.
Czas obowiązywania umowy Pożyczka została udzielona na {Loans.Term} dni. Umowa Pożyczki zawarta jest na czas
określony do dnia spłaty Całkowitej Kwoty Pożyczki wraz z należnymi odsetkami, opłatami i prowizjami
wynikającymi z Umowy Pożyczki.
Zasady i terminy spłaty kredytu Pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić kwotę Pożyczki, powiększoną o Prowizję i Odsetki kapitałowe,
wynikające z Umowy Pożyczki, poprzez wpłatę wymagalnych należności na Rachunek Bankowy do Spłaty w
terminie wskazanym w Umowie Pożyczki.

Termin spłaty pożyczki: {duedate_date}

Kwoty wpłacone przez Pożyczkobiorcę na rzecz Pożyczkodawcy będą zaliczane kolejno na poczet:

a). kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, jeśli wystąpiły;

b). Odsetek za opóźnienie w płatności Pożyczki, jeśli wystąpiły;

c). Odsetek kapitałowych;

d). Prowizji;

e). kwoty Pożyczki.

 

Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta
Jest to suma wszystkich
środków pieniężnych, które kredytodawca udostępnia Panu/Pani oraz wszelkie koszty,
które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt
Całkowita Kwota (do spłaty): {repayable} zł

Na którą składają się:
Kwota Pożyczki: {Loans.Amount} zł
Prowizja:
{Loans.LoanFees}  zł
Odsetki: {Loans.InterestFees} zł

Kredyt wiązany lub w formie odroczonej płatności
– opis towaru lub
usługi:
– cena:
 NIE DOTYCZY
Wymagane zabezpieczenia kredytu
Zabezpieczenie jakie będzie Pan/Pani musiał/a
przedstawić w związku z umową o kredyt
 NIE DOTYCZY
Informacja czy umowa o kredyt przewiduje gwarancję spłaty całkowitej kwoty kredytu wypłaconej
na jej podstawie
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o kredyt płatności
dokonywane przez Pana/Panią nie są zaliczane do spłaty całkowitej kwoty kredytu, ale będą
wykorzystywane do zgromadzenia kapitału przez okresy i na zasadach określonych w umowie o kredyt lub
w umowie dodatkowej, to umowa o kredyt nie przewiduje gwarancji spłaty całkowitej kwoty kredytu
wypłaconej na jej podstawie
 NIE DOTYCZY

 

 1. Koszty kredytu
Stopa oprocentowania kredytu oraz warunki jej zmiany W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty Pożyczki
promocyjnej:

— odsetki kapitałowe: 18,5% w stosunku rocznym

W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

— odsetki kapitałowe: 18,5% w stosunku rocznym 

Odsetki kapitałowe naliczane są według stopy zmiennej w wysokości dwukrotności sumy stopy
referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych, tj. dwukrotności odsetek
ustawowych wskazanych w art. 359 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U.
Nr 16, poz. 93, ze zm.) (odsetki maksymalne).

Odsetki kapitałowe naliczane są od kwoty kapitału Pożyczki, za każdy dzień korzystania przez
Pożyczkobiorcę z Pożyczki, począwszy od daty udostępnienia przez Pożyczkodawcę środków z tytułu
Pożyczki, do dnia poprzedzającego całkowitą spłatę Pożyczki, przy czym podstawą do ich obliczenia
jest aktualna wysokość kwoty Pożyczki pozostającej do spłaty.

W przypadku obniżenia wysokości stopy odsetek maksymalnych w rozumieniu art. 359 § 2 oraz § 2¹
Kodeksu cywilnego, wysokość stopy Odsetek kapitałowych ulega obniżeniu do aktualnej wysokości stopy
odsetek maksymalnych. W przypadku podwyższenia wysokości stopy odsetek maksymalnych, wysokość stopy
Odsetek kapitałowych Pożyczki ulega podwyższeniu do aktualnej wysokości stopy odsetek maksymalnych.
W przypadku zmiany wysokości stopy Odsetek kapitałowych w czasie obowiązywania Umowy będącej
wynikiem zmiany wysokości odsetek maksymalnych, Pożyczkobiorca niezwłocznie otrzyma od
Pożyczkodawcy, na trwałym nośniku, informację o tej zmianie.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – Jest to całkowity koszt kredytu
ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku
rocznym przedstawiona aby pomóc Panu/Pani w porównaniu oferowanych kredytów
W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

 

RRSO = {original_apr} %

 

W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty Pożyczki
promocyjnej:

 

RRSO = {apr} %

*Założenia przyjęte do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania:

a) Umowa Pożyczki będzie obowiązywać przez czas, na który została zawarta oraz że Pożyczkodawca i
Pożyczkobiorca wypełnią zobowiązania wynikające z Umowy w terminach określonych w tej Umowie;

b) datą początkową będzie data wypłaty Pożyczki;

c) odstępy czasu między datami używanymi w obliczeniach wyrażone będą w latach lub w ułamkach roku,
przy czym rok liczy 366 dni;

d) wynik obliczeń podaje się z dokładnością do co najmniej jednego miejsca po przecinku, przy czym
jeżeli cyfra występująca po wybranym przez obliczającego miejscu po przecinku jest mniejsza niż 5,
cyfrę tę pomija się, gdy zaś jest większa albo równa 5, cyfrę poprzedzającą zwiększa się o 1;

e) RRSO oblicza się zgodnie ze wzorem matematycznym zamieszczonym w Załączniku do Ustawy o kredycie
konsumenckim;

f) stopa oprocentowania Pożyczki, prowizje i opłaty są niezmienne przez cały okres obowiązywania
Umowy.

Reprezentatywny przykład:
Opłata rejestracyjna 1,00 PLN (zwracana pożyczkobiorcy); całkowita kwota pożyczki 1000 PLN; czas obowiązywania umowy 30 dni; oprocentowanie zmienne w skali roku 18,5% (odsetki maksymalne); prowizja 108,20 PLN; odsetki kapitałowe 15,16 PLN; całkowity koszt pożyczki 123,36 PLN; całkowita kwota do zapłaty 1 123,36 PLN; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 313,36%. Stan na dzień 05.10.2023 r.
Odsetki za nieterminową płatność pożyczki naliczane są w wysokości dwukrotności odsetek ustawowych za opóźnienie (wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie jest równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych). Ponadto Pożyczkobiorca może zostać obciążony kosztami dochodzenia niespłaconej pożyczki na drodze sądowej i egzekucyjnej.

 

Obowiązek zawarcia umowy dodatkowej

Do uzyskania kredytu konieczne jest zawarcie przez Pana/Panią umowy dodatkowej, w szczególności umowy
ubezpieczenia lub innej umowy NIE DOTYCZY Koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt1. W przypadku udzielenia Pożyczki na warunkach promocyjnych i jednoczesnej terminowej spłaty
Pożyczki promocyjnej:

 • Prowizja: {Loans.LoanFees} zł
 • Odsetki kapitałowe: {Loans.InterestFees} zł

2. W przypadku udzielenia Pożyczki bez warunków promocyjnych lub naruszenia przez Pożyczkobiorcę
obowiązku terminowej spłaty Pożyczki promocyjnej:

 • Prowizja: {Loans.OriginalLoanFees}  zł
 • Odsetki kapitałowe: {Loans.OriginalInterestFees} zł

Koszty prowadzenia jednego lub kilku rachunków w celu dokonywania wpłat i wypłat
środków pieniężnych
NIE DOTYCZYKoszty korzystania z instrumentów płatniczych (np. karty kredytowej)NIE DOTYCZYInne koszty, które konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umowąNIE DOTYCZY

 

Warunki, na jakich koszty związane z umową o kredyt mogą ulegać zmianie Pożyczkodawca jest uprawniony do jednostronnej zmiany postanowień Umowy Pożyczki w przypadku:

a) zmiany sposobu lub formy świadczenia usług przez Pożyczkodawcę związanych z wprowadzeniem nowych
rozwiązań technologicznych, nowych produktów lub usług, o ile zmiany te zapewniają należyte
wykonanie Umowy oraz nie naruszają interesu Pożyczkobiorcy;

b) zmiany bądź wprowadzenia nowych powszechnie obowiązujących przepisów prawa mających zastosowanie
do produktów posiadanych przez Pożyczkodawcę;

c) konieczności dostosowania Umowy Pożyczki do stanowisk organów nadzoru, orzeczeń sądów lub decyzji
administracyjnych związanych z ochroną konsumentów.

O zmianie postanowień Umowy Pożyczki, Pożyczkodawca poinformuje Pożyczkobiorcę przed datą wejścia w
życie zmian do Umowy w formie elektronicznej poprzez wysłanie wiadomości e-mail wraz z dokumentem
nowej Umowy lub za pośrednictwem poczty.

Opłaty notarialne NIE DOTYCZY
Skutek braku płatności Odsetki za opóźnienie naliczane są w wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie określonych w art.
481 § 21 Kodeksu cywilnego, tj. dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za
opóźnienie (wysokość
odsetek ustawowych za opóźnienie jest równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i
5,5 punktów procentowych). W sytuacji gdyby zmiana wysokości stopy odsetek maksymalnych za
opóźnienie w rozumieniu art. 481 § 21 Kodeksu cywilnego, następująca w dowolnym momencie
trwania Umowy, miała prowadzić do pobierania przez Pożyczkodawcę Odsetek za opóźnienie w wysokości
przekraczającej wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie, Pożyczkodawca samoistnie, obniży
Odsetki za opóźnienie do wartości odpowiadającej nowej wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie.
Jeżeli zmiana odsetek maksymalnych za opóźnienie będzie polegać na ich podwyższeniu, Pożyczkodawca
jest uprawniony do naliczenia Odsetek za opóźnienie na podstawie tej zmienionej wysokości. W
przypadku zmiany wysokości Odsetek za opóźnienie, Pożyczkodawca niezwłocznie poinformuje o tym
Pożyczkobiorcę poprzez przesłanie, na trwałym nośniku, informacji o tej zmianie.

 

 1. Inne ważne informacje:
Odstąpienie od umowy
W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy ma Pan/Pani
prawo do odstąpienia od umowy:
Tak
Spłata kredytu przed terminem określonym w umowie spłatę kredytu przed terminem Pożyczkobiorca uprawniony jest do dokonania spłaty Pożyczki w całości lub części przed terminem
określonym w Umowie. Za wcześniejszą spłatę części lub całości Pożyczki, Pożyczkodawca nie pobiera
dodatkowej prowizji.
Uprawnienie kredytodawcy do zastrzeżenia prowizji za spłatę kredytu przed terminem NIE DOTYCZY
Sprawdzenie w bazie danych

Jeżeli kredytodawca odmówi Panu/Pani udzielenia kredytu konsumenckiego na podstawie informacji
zawartych w bazie danych kredytodawca niezwłocznie zobowiązany jest przekazać Panu/Pani bezpłatną
informację o wynikach tego sprawdzenia oraz wskazać bazę danych, w której tego sprawdzenia dokonano

Zostanie Pan/Pani sprawdzony/a w następujących bazach danych:

1.    Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie przy
Postępu 17A (02-676),

2.    Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą we
Wrocławiu przy ul. Danuty Siedzikówny 12 (51-214),

3.    Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Postępu 17A
(02-676).

4.    Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. 31-476 Kraków, ul. Lublańska
38, (31-476)

5.    Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej (www.credit-check.pl).

Prawo do otrzymania projektu umowy o kredyt
Ma Pan/Pani prawo do otrzymania, na
wniosek, bezpłatnego projektu umowy o kredyt konsumencki, jeżeli w ocenie kredytodawcy spełnia
Pan/Pani warunki do udzielenia kredytu konsumenckiego
Ma Pan/Pani prawo do bezpłatnego otrzymania egzemplarza projektu Umowy pożyczki.
Czas obowiązywania formularza Niniejsza informacja zachowuje ważność 30 dni od daty wystawienia formularza, przy założeniu
niezmienności warunków cenowych.

 

 1. Dodatkowe informacje podawane w przypadku sprzedaży usług finansowych na odległość
1) Informacje dotyczące kredytodawcy
Kredytodawca: KIM Finance Sp. z o.o.
KRS 0000600780, REGON 363690880, NIP 7010545986
Adres: ul. Hoża 86/410, 00-682 Warszawa
Numer telefonu: +48 22 388 64 44
Adres poczty elektronicznej: info@lendon.pl
Numer faksu: NIE DOTYCZY
Adres strony internetowej: www.lendon.pl,
www.lendon.com.pl
Rejestr* KIM Finance Sp. z o.o. jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m.st.
Warszawy XIII Wydział Gospodarczy pod nr 0000600780
Organ nadzoru* Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
2) Informacje dotyczące umowy kredytowej
Odstąpienie od umowy* W terminie 14 dni od dnia zawarcia Umowy Pożyczkobiorca ma prawo do skorzystania z prawa do
odstąpienia od Umowy pożyczki. W razie wykonania przez Pożyczkobiorcę prawa odstąpienia Umowa
Pożyczki uważana jest za niezawartą. Pożyczkobiorca wykonuje prawo do odstąpienia poprzez przesłanie
oświadczenia o odstąpieniu na adres Pośrednika lub na adres poczty elektronicznej Pośrednika.
Wybór prawa właściwego*
Do zawartej z Panem/Panią umowy o kredyt będzie miało
zastosowanie prawo:
Prawo polskie.

 

Postanowienie umowy dotyczące wyboru prawa właściwego lub właściwego sądu Do Umowy Pożyczki stosuje się przepisy prawa polskiego. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów
wynikłych w związku z Umową Pożyczki, jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego lub sąd
miejsca wykonania zobowiązania.
Prawo właściwe dla zobowiązań pozaumownych wynikających z kontaktów handlowych
mających miejsce przed zawarciem umowy:
Prawo polskie.
Język umowy/język komunikacji Informacje i warunki umowy będą podawane w języku polskim.
3) Informacje dotyczące odwołań
Pozasądowe rozstrzyganie sporów Pożyczkobiorca ma prawo złożyć reklamacje w sprawach dotyczących Umowy Pożyczki. Reklamacje należy
składać w jeden z następujących sposobów:

a) pisemnie na adres pocztowy Pośrednika działającego w tym zakresie na rzecz Pożyczkodawcy;

b) za pośrednictwem e-maila na adres elektroniczny wskazany na Stronie Internetowej;

c) telefonicznie za pośrednictwem infolinii pod numerem telefonu wskazanym na Stronie Internetowej.

Pożyczkobiorca również ma prawo skorzystać z pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich i
wystąpić z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, który jest Podmiotem właściwym
do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy Pożyczkobiorcą a Pożyczkodawcą, zgodnie z
ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o
Rzeczniku Finansowym (Dz. U. z 2017, poz. 2270 ze zm.).

Pożyczkobiorca ma także możliwość skorzystania z internetowej platformy ODR w celu rozstrzygnięcia
sporu powstałego pomiędzy Pożyczkodawcą a Pożyczkobiorcą. Platforma jest dostępna pod adresem https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=PL
i służy pozasądowemu rozstrzyganiu przez internet sporów między konsumentami i
przedsiębiorcami.

×

Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki to 3000 zł na okres 30 dni.

Reprezentatywny przykład: Opłata rejestracyjna 1,00 PLN (zwracana pożyczkobiorcy); całkowita kwota pożyczki 1000 PLN; czas obowiązywania umowy 30 dni; oprocentowanie zmienne w skali roku 19% (odsetki maksymalne); prowizja 108,20 PLN; odsetki kapitałowe 15,57 PLN; całkowity koszt pożyczki 123,77 PLN; całkowita kwota do zapłaty 1 123,77 PLN; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 315,21 %. Stan na dzień 07.09.2023 r.

Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Podmiotem udzielającym pożyczki jest KIM Finance Sp. z o.o., zaś Pośrednikiem Creamfinance Poland Sp. z o.o.

×

Jeżeli otrzymasz pożyczkę na warunkach promocyjnych bez naliczania lub z obniżoną wartością prowizji, odsetek kapitałowych lub opłaty przygotowawczej, promocja obowiązuje pod warunkiem, że spłacisz pożyczkę w terminie spłaty określonym w Twojej umowie pożyczki. W przypadku zwrotu pożyczki po upływie tego terminu, promocja przestaje obowiązywać i będziesz zobligowany do spłaty pożyczki zgodnie ze standardowymi warunkami określonymi w Twojej umowie pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki finansowe promocji, jeżeli otrzymasz pożyczkę na warunkach promocyjnych, określone będą w Twojej umowie pożyczki. Więcej w Regulaminie Promocji