YOUR INTERNET EXPLORER IS NO LONGER SUPPORTED

You are using an old version of .
To improve your experience using our website, we strongly recommend to update your browser to its latest version or download one of the following browsers:

Google Chrome (recommended): Download here
Mozilla Firefox: Download here
Microsoft Edge: Only available with Windows 10
Microsoft Internet Explorer (IE9+): Only available with Windows Vista and upwards

Styl życia

iPhone11 premiera

Blisko, bisko, coraz bliżej, czyli premiera iPhone 11

Zgodnie z zapowiedziami Apple’a, już 10 września odbędzie się światowa premiera iPhone 11 Pro. Tak jak już od kilkunastu lat, tak w tym roku początek roku szkolnego zbiega się z prezentacją nowego urządzenia giganta z Cupertino. Nie jest to niczym niezwykłym, choć co bardzo ciekawe, data debiutu iPhone’a nie była jeszcze do niedawna oficjalnie znana. Trwało to do momentu, gdy serwis iHelp BR znalazł zrzuty ekranu iPhone’a z systemem iOS 13 oraz iPada z iPadOS 13 w plikach źródłowych nowego systemu operacyjnego.

iPhone w sprzedaży

Sprzedaż iPhone’ów w ostatnich latach zawsze zaczynała się w piątek, w tygodniu kolejnym po oficjalnej prezentacji, więc możemy się spodziewać, że tegoroczne modele trafią do sklepów 20 września. Oznacza to, że przedsprzedaż powinna ruszyć w piątek, 13 września. Oczywiście, powyższe daty dotyczą dystrybucji na rynku amerykańskim. Zgodnie ze strategią bowiem tam rozpoczyna się marsz po sukces. W Europie, a więc i w Polsce, nowy iPhone powinien trafić do sprzedaży tydzień później, w piątek 27 września.

Technologia i design

Co nowego znajdą entuzjaści Apple’a w nowej, wzmocnionej szklanej obudowie? Z pewnością wiele, szczególnie dlatego, że firma po spadających przychodach ze sprzedaży poprzedniego modelu stara się zrobić wszystko, aby udowodnić, że w dalszym ciągu pozostaje technologicznym liderem. Jak zwykle więc iPhone pojawi się w kilku ‘postaciach’. Tym razem będzie ich trzy i zastępować będą powoli iPhone’a XS i XS Max określane nieoficjalnie, jako iPhone’y ‘Pro’. Naturalnie, podobnie, jak ma to miejsce każdorazowo przed oficjalnym udostępnieniem przez Apple’a specyfikacji nowego sprzętu, wszystkie przewidywania są traktowane, jako ‘wielce prawdopodobne’.

Prawdopodobną największą ciekawostką dwóch topowych modeli będzie potrójna tylna kamera z obiektywem szerokokątnym, co dla użytkowników zwiększy zakres zoomu optycznego. W założeniu nowa kamera będzie w rzeczywistości wykonywała trzy zdjęcia jednocześnie, fotografując szerszy kadr, niż ten wybrany przez użytkownika, aby następnie wykonać jego automatyczną korektę (według 9to5Mac, ta funkcja może się nazywać „Smart Frame”). Kamera będzie wykonywała również zdjęcia o wyższej rozdzielczości niż dotychczas, co pozwoli jej praktycznie konkurować z aparatami fotograficznymi. Istotnym elementem na liście nowości jest poprawiona jakość zdjęć wykonywanych przy małej ilości światła. Podobnie jak w przypadku funkcji aparatu, tak i w odniesieniu do kamery wprowadzono szereg ulepszeń (np. edycja wideo w trakcie nagrywania) mających zbliżyć iPhone’a do profesjonalnych kamer wideo.

Front iPhone’ów 11 ma wyglądać identycznie jak w modelach z 2018 roku, łącznie z rozmiarem wcięcia w ekranie. Oznacza to tyle, że dwa topowe iPhone’y bedą wyglądały niemal identycznie jak obecne modele. Niektóre jednak z wersji kolorystycznych będą miały matowe wykończenie tylnej szklanej obudowy, zamiast lśniącego, jak dotychczas. W związku z usunięciem 3D Touch i zastąpieniem przez znany z iPhone’a XR Haptic Touch, ekran będzie również minimalnie cieńszy. Wszystkie nowe urządzenia będą wyposażone w procesor A13.

Telefony będą prawdopodobnie dostępne z identycznymi pojemnościami dysków twardych, jak w roku ubiegłym: iPhone XR w wersjach 64 GB, 128 GB i 256 GB, iPhone’y XS/XS Max z pojemnościami 64 GB, 256 GB i 512 GB.

Bateria – coraz lepiej

Relatywnie dużym krokiem w rozbudowie zamkniętej architektury będzie zastosowanie dwukierunkowego ładowania bezprzewodowego urządzeń Apple’a, co z pewnością przyda elastyczności ich działania. Według założeń dwukierunkowe ładowanie bezprzewodowe pozwoli naładować ‘iPhone’m’ inne urządzenia, np. AirPods 2, po położeniu ich na tylnej obudowie telefonu.

W sieci pojawił się nowy raport sugerujący, iż tegoroczne iPhone’y będą wyposażone w baterie o znacznie zwiększonej pojemności niż zeszłoroczne modele. Jeżeli te informacje się potwierdzą, długość pracy najnowszych smartfonów z Cupertino na jednym ładowaniu będzie o wiele większa. Według DigiTimes cała linia tegorocznych iPhone’ów otrzyma pojemniejsze baterie. W przypadku następcy iPhone’a XR wielkość baterii wzrośnie nieznacznie, bo do 3000 mAh (obecny XR ma baterię o pojemności 2942 mAh). Jednak w przypadku następców iPhone’ów XS i XS Max różnica ma być już znaczna. Tegoroczny XS ma bowiem posiadać baterię 3200 mAh (obecny model ma 2658 mAh), natomiast następca iPhone’a XS Max zostanie wyposażony w olbrzymią baterię o pojemności 3500 mAh (obecnie 3174 mAh). Zakładając, że energochłonność urządzeń pozostanie na tym samym poziomie, możemy przyjąć, że mniej więcej długość pracy topowych telefonów Apple na jednym ładowaniu wydłuży się mniej więcej o 10-20%.

Skoro mówimy o zapewnieniu jeszcze większej mobilności urządzeń, to według nieoficjalnych informacji, niezależnie od wersji, iPhone’y mają być bardziej odporne na upadki dzięki zastosowaniu nowej technologii. Poza tym podniesione zostaną także parametry wodoodporności, dzięki czemu nowe urządzenia będą mogły pływać dłużej niż 30 minut, jak ma to w przypadku obecnych modeli.

Ważną i zaskakującą jednocześnie nieco informacją jest fakt, że tegoroczne modele nie będą wyposażone w modem 5G. Prawdopodobnie wsparcie dla 5G mają otrzymać urządzenia, których premiera planowana jest na rok 2020.

Jakich cen powinniśmy się spodziewać?

Ceny iPhone'ów – co stało się już tradycją - co roku idą w górę. W tym roku nie należy więc liczyć na żaden wyjątek od tej reguły. Skok cenowy prawdopodobnie nie będzie szczególnie duży, niemniej jednak w przypadku urządzenia kosztującego 5 tys. zł lub więcej, każda kolejna podwyżka jest już wyraźnie widoczna.

Prawdopodobne ceny iPhone'a 11 w Polsce:
  • iPhone 11 - od 5 079 zł;
  • iPhone 11 Max - od 5 579 zł;
  • iPhone 11r - od 3 929 zł.

Czy to dużo? Apple przyzwyczaiło swoich fanów do pewnej skali, toteż zaskoczenia nie będzie. Ponownie w przeddzień premiery ustawią się ogromne kolejki zafascynowanych iPhone’m entuzjastów ‘tylko’ po to, aby dołączyć do swojej kolekcji kolejny ‘igadżet’.

LendOn.pl © 2007 - 2019